14.1 C
Wałcz
Kontakt

Cyberbezpieczeństwo – zakończenie studiów podyplomowych w PWSZ w Wałczu

W dniu 27 czerwca 2020 r. zakończone zostały studia podyplomowe na kierunku Cyberbezpieczeństwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu, które są przede wszystkim odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczno-gospodarcze regionu. Kierunek studiów jest wynikiem podjętej współpracy zarówno ze środowiskiem biznesu, jak i środowiskiem służb mundurowych.

Absolwenci studiów podyplomowych uzyskali kwalifikacje w zakresie przygotowania do realizacji zadań w strukturach: administracji samorządowej oraz państwowej, policji, straży granicznej, straży miejskiej, Wojska Polskiego, ABW, Państwowej Straży pożarnej, służby więziennej, zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CERT), jako specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

W związku z tym, iż wirtualna przestrzeń i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to obecnie jeden z priorytetów w zakresie społecznego komunikowania, rozwój Internetu pociąga za sobą zagrożenia, które wynikają z jego niewłaściwego zabezpieczenia i niepoprawnego korzystania z zasobów sieci. Absolwenci są przygotowani do identyfikowania i przeciwdziałania zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu w sieci, w szczególności przestępczości internetowej oraz zdobyli umiejętności zwalczania różnych form cyberprzestępczości i reagowania na incydenty sieciowe.

Na ostatnich zajęciach praktycznych prowadzonych przez Rektora naszej uczelni, które odbyły się w dniu 20.06.2020 studenci mogli poznać światowej sławy hakera Mateusza Pstrusia, który od kilku lat, wraz ze swoją drużyną, zajmuje pierwsze miejsca w światowych rankingach CTF (Capture the flag). Panu Pstrusiowi w ramach kilkugodzinnej prezentacji udało się włamać do idealnie odwzorowanego systemu teleinformatycznego jednego z polskich banków, przejąć rolę administratora i przelać na swoje konto dowolną sumę pieniędzy. Zaprezentował on również najnowsze „gadżety” technologiczne do przejmowania kontroli dostępu w systemach teleinformatycznych.

Na kierunku, szczególny nacisk kładzie się na zarządzanie bezpieczeństwem operacyjnym oraz dostosowanie działań w obszarze zarządzania ryzykiem do zmieniających się zagrożeń w cyberprzestrzeni. W ramach studiów omawiane są także standardy, aspekty prawne oraz aspekty techniczne Open Source Testing Methodology Manual firmy ISECOM. Zakres i tematyka kształcenia obejmuje wybrane zagadnienia z podstaw sieci informatycznych, podstaw bezpieczeństwa cybernetycznego, cyberprzestępczości, prawa oraz metodyki OSSTMM.

 

Inne artykuły

Ułatwienia dostępu